S.S.S.

  • All
  • category
​Geziye çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Yanınıza bel çantası alınız (free bag), 4 adet vesikalık fotografınızı, pasaportunuzun resimli, geçerlilik, kimlik ve ilgili ülkenin vizesinin olduğu sayfalarının, uçak biletlerinizin ve kredi kartlarınızın 2’şer adet fotokopilerini alınız, ek olarak gidilecek olan ülkenin hangi şehrinde Türk Büyükelçiliği veya Konsolosluğu olduğunu ögrenerek iletişim bilgilerini not ediniz. Tüm bu evrakları orjinallerinin bulunduğu yerin dışında başka bir yerde muhafaza ediniz. Herhangi bir kaybetme veya çalınma durumunda, bu kopyalar işinize yarayacaktır. Sürekli kullandığınız ilaçlarınızın miktarını kontrol ediniz ve bir miktar fazlasını yanınıza alınız. Gideceğiniz ülkenin hava durumunu mutlaka önceden kontrol ediniz ve buna uygun kıyafetler alınız. Rahat yürüyüş ayakkabısı fuar ziyareti süresince önemli bir yer tutacaktır. Daha çok yıpranmış olan ve kolaylıkla kullandıktan sonra atabileceğiniz iç kıyafetleri tercih ediniz. Bu sizi hem çamaşır yıkama/yıkatma gibi bir angaryadan hem de dönüşte çantanızdan yer açılacağı için fazla bagaj ücretinden kurtarır. Bol miktarda kartvizit ve görüşmelerinizi kaydedebileceğiniz bir ajanda alınız. Gideceğiniz ülkede ki banyolarda büyük olasılıkla taharet musluğu bulunmayacaktır. Bu nedenle traş makinası, köpügü, diş macunu ve furçası gibi diğer tuvalet eşyalarınıza ilave olarak yanınıza bebekler için hazırlanmış paket ıslak mendil ve uzun süreli konuşmalar için ağız kokusunu önleyecek ciklet veya naneli şeker de almayı ihmal etmeyiniz. Kendinizi seyahati, sağlığı, kazayı, kayıp eşyayı kapsayan bir poliçe ile sigorta ettiriniz.

Gidilecek olan fuarın seçilmesinde nelere dikkat edilmelidir?

Sizin ve sektörünüz için doğru fuarı bulmak için aşağıdaki kriterlere göz atabilrsiniz. Fuarın ismi, ( çoğu fuar adı birbirine benzemektedir ) Fuarda sergilenen ürünlerin ne olduğu ? içerdiği alt sektör gruplarının neler olduğu ? Fuarın düzenlendiği şehir ve ülke Fuarın Geçmişi :Kaç yılda bir yada kaçıncısının düzenlendiği Fuara Toplam katılan firma sayısı ve yıllara göre değişimi Ziyaretçi sayıları ve önceki yıllara göre değişimi Yabancı Firma katılımcı sayısı ve ülkelere göre dağılımı Katılımcıların sektörleri ve ürün grupları Fuarı destekleyen-sponsor olan kurum ve kuruluşlar Toplam net stand alanı büyüklüğü yüzölçümü Ziyaretçilerin profilleri ve mesleki dağılımları ( distiribitor, toptancı yada son kullanıcı gibi) Ziyaretçilerin ülkelere göre dağılımı Ulaşım ,Konaklama ve diğer ihtiyaclarınıza göre uygunluğu

Fuara gidiş programı nasıl hazırlanmalıdır?

Uygun fuar belirlendikten sonra işe öncelikle gidilecek olan ülkenin giriş vizesi prosedürünü öğrenerek başlayabilirsiniz. Bazı ülkeler Türk Vatandaşlarına vize uygulamadiği gibi bazılarıda uygulamaktadırlar. Vize uygulayan ülkeler arasında dahi talep edilen evraklar ve ücretler arasında değişkenlik olduğu unutulmamalıdır. Bu konuda size güncel bilgileri sunan Dış İşleri Bakanlığının internet sitesini kaynak alabilirsiniz : www.mfa.gov.tr/default.tr.mfa Akabinde gidilecek olan ülkeye yönelik bütçenize uygun en uygun ulaşım imkanlarının analizi gelir. Eğer kisa uçuş süreli veya direkt tarifeli uçuş yapan bir hava yolu tercih ederseniz, yaşayacağınız konforun yanı sıra, ücreti aktarmalı olarak uçan tarifeli veya "charter" bir hava yolundan daha pahalı olacaktır. Bu gerçeye uygun hava yolu şirketinin tercihi ikinci sırada yer alır. Üçüncüsü ise fuarın gerçekleşeceği ülkeye indikten veya vardıktan sonra daha önceden rezerve etmiş olduğunuz otele ulaşımınız gelmektedir. Eğer yabancı dil bilmiyorsanız, size hava limanında karşılanma ve otelinize transfer hizmetini de önceden rezerve etmenizi öneririz. Bazı ülkelerde sizin yabancı bir dili veya dilleri bilmeniz dahi fayda sağlamaz (örnek Çin) bu durumda ise size daha önceden rezerve ettirmiş olduğunuz otelin gittiğiniz ülkenin alfabesinde yazılmış olan adını, adresini bineceğiniz taksi soförüne gösterebilmeniz açısından yanınızda götürmeyi tavsiye ederiz. Son olarak ve belki de en önemlisi ise ziyaretiniz süresince konaklayacağınız otelin tercihidir. Konaklayacağınız otel kesinlikle belli bir sınıfta ve lokasyonda olmaladır. Gidilecek olan ülkenin kalite ve servis standardları göz önünde bulundurularak bütçenizi daha üstün bir konfor için zorlamanızı ve en uygun tercihi yapmanızı tavsiye ederiz. Oteliniz hem size günlük yapacğınız fuar ziyaretiniz sebebi ile kolay bir ulaşım, hem de tüm günün yorgunluğunu kolayca atabileceğinz şehir merkezine yakın özellikler sunmalıdır.

KOBİ nedir?

KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler), yıllık 250 kişiden az işçi istihdam eden ve yıllık mali bilançosu 40.000.000 (kırk milyon) TL'yi aşmayan ve bu yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birim. AB müktesebatıyla uyum çalışmaları kapsamında KOBİ'nin yeni tanımı; 250 kişiye kadar işçi çalıştıran ve 50 milyon euroya kadar ciroya sahip işletmelerdir. Günümüzde KOBİ Tanımı sadece üretim sektörünü değil, aynı zamanda tüm hizmet sektörünü de kapsamaktadır. Bu aynen Kalite Güvence Sistemlerinin öncelikle üretim sektöründe başlayıp, sonradan hizmet sektörüne de yayılması gibidir.

KOSGEB KİMDİR ?

KOSGEB; küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin teknolojik yeniliklere süratle uyumlarını sağlamak, rekabet güçlerini yükseltmek ve ekonomiye katkılarını ve etkinliklerini artırmak amacıyla 3624 sayılı Kanunla 20 Nisan 1990 tarihinde kurulmuştur. KOSGEB, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile ilgili bir Kamu Kuruluşu olup, tüzel kişiliğe haiz ve bütün işlemlerinde özel hukuk hükümlerine tabidir. KOSGEB Organizasyonu,doğrudan Kobilerle ilişkili olan ve aşağıda fonksiyonları verilen üç farklı tip Hizmet Birimlerine ve bu birimler arasındaki koordinasyonu sağlayan Başkanlık Birimlerine sahiptir. • TEKNOLOJİ GELİŞTİRME MERKEZLERİ • İŞLETME GELİŞTİRME MERKEZLERİ

​KOSGEB'e nasıl kayıt olurum?

KOSGEB'e kaydolmak için KOSGEB Web sitesinde yer alan "E-KOBİ" menüsünden KOSGEB veritabanına kayıt olmak gerekmektedir. Daha sonra "KOSGEB'e İlk Başvuru" seçeneğine tıklayarak KOSGEB veritabanına kayıt olabilirsiniz.Aşağıdaki linkten de KOSGEB veritabanına kayıt için gerekli olan aşamalara ulaşabilirsiniz,

​KOSGEB desteklerine nasıl başvurabilirim?

KOSGEB desteklerine başvurmak için öncelikle KOSGEB veritabanına kaydolmak gerekmektedir. KOSGEB veritabanına kaydolduktan sonra işletmenin KOBİ olup olmadığının belirlenebilmesi için KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır. Doldurulan beyanname KOSGEB uzmanları tarafından kontrol edildikten sonra, istediğiniz KOSGEB desteklerine, kredilerine veya hibelerine başvuru yapabilirsiniz.

​Yurt Dışı İş Gezisi Desteği Destek Unsurları Nelerdir ?

İşletmelerin, uluslararası işbirliğini temin etmelerini veya artırmalarını sağlamak amacı ile organize edilen Yurt Dışı İş Gezisi Programlarına katılmalarına destek verilir. Bu destek; Hizmet Merkezleri, Meslek Kuruluşu veya Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) üyesi A Grubu Organizatör Kuruluşlar tarafından düzenlenen Yurt Dışı İş Gezisi Programlarında işletme temsilcilerinin; Konaklama giderlerini, Ulaşım giderlerini (bulunulan yerden yurt dışı iş gezisinin düzenlendiği ülkeye veya birden fazla ülkeye gidilecek ise ülkeden ülkeye yapılan havayolu/karayolu/demiryolu/denizyolu ile gidiş-dönüş ulaşım bileti ücretleri), Yurt Dışı İş Gezisi Programı ile ilgili diğer giderlerini (tercüme ve rehberlik hizmetleri, fuar giriş ücretleri, toplantı organizasyon giderleri) kapsar. Yurt Dışı İş Gezisine katılacak işletme temsilcileri işletme sahibi, ortağı veya çalışanı olmalıdır. Yurt Dışı İş Gezisinin düzenlenebilmesi için en az 10 (on) işletmenin (KOSGEB veritabanına kayıtlı KOBİ) katılımı gerekmektedir. Bu sayı organizasyonun destek kapsamına alınması için alt sınırları belirlemekte olup, organizasyona katılacak olan tüm işletmelerin Yurt Dışı İş Gezisi Desteğinden yararlanmaları şartı yoktur. Her bir Yurt Dışı İş Gezisi için işletme başına sağlanacak azami destek miktarı 2.000 (iki bin) TL'dir. Program süresince desteğin üst limiti 10.000 (on bin) TL'dir.

​Yurt Dışı İş Gezisi Destek Başvurusu, Değerlendirmesi ve Onayı

Destekten yararlanmak isteyen işletmeler, destek kararı alınmış gezi listesinde belirtilen ilgili organizatöre ön başvuruyu yaptıktan sonra aşağıdaki adımları gerçekleştirir. Destekten yararlanmak isteyen işletmeler, Yurt Dışı İş Gezisi programı başlama tarihinden en geç 2 (iki) iş günü önce www.kosgeb.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda doldurarak çıktısını aldığı Yurt Dışı İş Gezisi Desteği Başvuru Formu ve ekinde belirtilen belgeler ile ilgili Hizmet Merkezine başvuru yapar. Hizmet Merkezi, Yurt Dışı İş Gezisi Programına katılacak işletmenin faaliyet alanları ile Programın uyumlu olup olmadığına bakarak başvuru sonucunu işletmeye yazı ile bildirir. (www.kosgeb.gov.tr internet adresinden(E-KOBİ Linki) üzerinden DURUM TAKİP > KOBİ DÖKÜMANLARI bölümünden ilgili yazıya ulaşılabilir.)

​Yurt Dışı İş Gezisi Geri Ödeme Başvurusu

Yurt Dışı İş Gezisinin, Hizmet Merkezine yapılan destek başvurusunun uygun bulunmasından sonra gerçekleşmiş olması kaydıyla, hizmet sağlayıcıya yapılmış olan başvuru ve ödemenin tarihine ve bu tarihin Program süresi içinde olup olmadığına bakılmaz. İşletme, Yurt Dışı İş Gezisi katılımını gerçekleştirerek www.kosgeb.gov.tr internet adresinden (E-KOBİ Linki) elektronik ortamda doldurarak çıktısını aldığı Yurt Dışı İş Gezisi Desteği Ödeme Talep Formunu ve ekinde belirtilen belgelerin asıllarını Hizmet Merkezine sunar. İşletmenin bağlı bulunduğu Hizmet Merkezi, belgeleri inceleyerek Destek Ödeme Oluru hazırlar. İşletmenin ilgili mevzuatta belirtilen limitlerin üzerinde vergi ve/veya SGK borcu olması durumunda İşletmenin Ödeme Talep Formunda yer alan talebi doğrultusunda; öncelikle borç tutarı destek tutarından mahsup edilerek ilgili kurum/kuruluşun banka hesabına, varsa kalan tutar, işletmenin banka hesabına destek ödemesi olarak aktarılır. Ödeme yapılacağı zaman işletmenin borcunun tespit edilmesi halinde Ödeme Talep Formu'nda belirtilen Vergi ve/veya SGK hesaplarına işletmeden ek bir talebe ihtiyaç duymadan borcuna mahsup edilir. Borcun mahsubundan sonra kalan tutar olursa İşletme hesabına yatırılır.

​Türkiye'de KOBİ'nin tanımları nedir?

Mikro ölçekli işletmeler: Personel sayısı 10'dan az olan, yıllık net satış hâsılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 1.000.000 TL'den az olan işletmeler. Küçük ölçekli işletmeler: Personel sayısı 50'den az olan, yıllık net satış hâsılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 8.000.000 TL'den az olan işletmeler. Orta ölçekli işletmeler: Personel sayısı 250'den az olan, yıllık net satış hâsılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 40.000.000 TL'den az olan işletmeler.